Medicínské minimum

Doporučujeme studentům homeopatie, autopatie a všem praktikujícím, kteří nemají  lékařské vzdělání. Získají zde základní znalosti, umožňující orientaci v medicínských  termínech, stejně jako pochopení  lékařských diagnos, s nimiž klienti k homeopatům přicházejí.

Medicínské minimum je koncipováno jako dvouletý přednáškový cyklus. Každé téma vždy obsahuje základní přehled anatomie a fyziologie přednášené soustavy, popis nemocí a způsob alopatické léčby typických onemocnění. Nedílnou součástí je vysvětlení odborné medicínské terminologie.

Přednášky probíhají 8x ročně, v úterý 18 – 21 h, online přes videokonferenční aplikaci.
K účasti můžete použít počítač, tablet či mobilní telefon.
Nastoupit k tomuto studiu je možné začátkem každého školního roku. Tyto přednášky nejsou povinné pro studenty HA a nejsou součástí školného.

Přednáší MUDr. Tomáš Lebenhart
V roce 1980 promoval na Fakultě dětského lékařství UK v Praze. Atestace z pediatrie a následně také ze všeobecného lékařství. Pracoval jako praktický lékař pro děti a  dospělé a určitou dobu také jako neurolog v Klatovské nemocnici. V 1990 začal studovat homeopatii a další alternativní obory medicíny. Od roku 1982 nepřetržitě slouží na lékařské službě první pomoci. Téměř 20 let má poradnu přírodní medicíny v Klatovech, kde kromě homeopatie praktikuje i další metody – zejména autopatii a ayurvédu a je dnes jedním z nejzkušenějších lékařů, praktikujících tzv. alternativní medicínu. Přednáší pro laickou veřejnost i pro lékaře o přírodní medicíně a duchovních otázkách. V posledních letech je lektorem na Homeopatické akademii v Praze a na kurzech autopatie.

Školní rok 2024/25

Termíny:

22. 10. 2024, 12. 11. 2024, 17. 12. 2024
14. 1. 2025, 11. 2. 2025, 11. 3. 2025, 15. 4. 2025, 13. 5. 2025
Změna termínů vyhrazena.

Témata:

MUSKULOSKELETÁLNÍ SOUSTAVA
Anatomie, biologie, názvosloví, onemocnění. Osteoporosa, osteomalacie, Bechtěrevova nemoc, nádory kostí, záněty kostí, poúrazové stavy, osteoartróza, infekční artritidy, revmatoidní artritida, dna.

TRÁVÍCÍ SOUSTAVA a základy stomatologie
Anatomie, biologie, názvosloví, patologie Funkční poruchy, nemoci jícnu, záněty žaludku, vředová choroba gastroduodenální, záněty střev, idiopatické střevní záněty (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba), celiakie, nádory střev, choroby jater, choroby žlučníku a žlučových cest, nemoci slinivky břišní.

KARDIOVASKULÁRNÍ SOUSTAVA
 Anatomie, biologie, názvosloví, onemocnění. Ischemická choroba srdeční-angina pectoris, akutní infarkt myokardu, nemoci myokardu, chlopenní vady, poruchy srdečního rytmu, ateroskleróza, hypertenze, záněty cév, aneuryzma, choroby žil, (flebotrombóza, varixy dolních končetin a chronická žilní insuficience, záněty žil, jícnové varixy, hemoroidy). Laická první pomoc.

NEJČASTĚJŠÍ PŘÍZNAKY VNITŘNÍCH CHOROB
Změny tělesné teploty, únava a slabost, poruchy chuti k jídlu, změna tělesné hmotnosti, nevolnost, zvracení, bolest, dušnost, kašel, cyanóza, otoky, poruchy močení, poruchy defekace, zvětšení mízních uzlin, poruchy vědomí, poruchy spánku, krvácivé projevy, ikterus, svědění ad
Vliv mysli na tělo – Základy psychosomatiky

DÝCHACÍ SOUSTAVA
Anatomie, biologie, patologie, názvosloví. Nemoci horních cest dýchacích, nemoci dolních cest dýchacích (záněty plic, nádory plic)

IMUNITNÍ SYSTÉM
Alergická onemocnění, autoimunitní onemocnění, zánět, imunodeficience, infekční nemoci – horečnaté stavy, chřipka, chlamydie, lymeská borrelióza, infekční mononukleóza, virová hepatitida( A, B, C), streptokokové a stafylokokové infekce.
Krvetvorba. Slezina a lymfatický systém. Anémie, poruchy tvorby bílých krvinek a krevních destiček, krvácivost, trombóza, nádory krvetvorné tkáně, nádory lymfatických uzlin a extranodální lymfatické tkáně.

URGENTNÍ MEDICÍNA
Akutní stavy a základy první pomoci

POJMY A ZKRATKY V LÉKAŘSKÉ DOKUMENTACI
Myšlení lékařů a specializace ve vědecké medicíně. Související obory.

Organizační informace:

Cena za jeden školní rok: 5 600 Kč včetně 21 % DPH

Platbu prosím převeďte na účet: 2701365124/2010, variabilní symbol 2210. Na vyžádání zašleme daňový doklad.

Pro zahraniční platby ze zemí EU využijte eurový účet č: 2901365129/2010, IBAN: CZ5520100000002901365129, BIC: FIOBCZPPXXX. Do zprávy pro příjemce uveďte Vaše jméno a VS 2210. Kurzovné je 240 EUR. Pro platby ze zemí mimo EU nás prosím kontaktujte.

Podrobnosti e-mailem či telefonicky: dagmar.hegarova@alternativa.cz, 257 922 591

Přihláška:

 

—————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Školní rok 2025/26

Témata:

NERVOVÁ SOUSTAVA – část I.
Mozek, centrální nervová soustava.
Anatomie, biologie, patologie, názvosloví. Cévní onemocnění mozku, kraniocerebrální poranění, CNS, epilepsie, RS, degenerativní choroby (Alzheimerova a Parkinsonova nemoc), intrakraniální nádory, bolest, vertebrogenní algický syndrom. Psychiatrie – základní pojmy, léčba. Depresivní porucha, úzkostné poruchy, schizofrenie, poruchy příjmu potravy

NERVOVÁ SOUSTAVA – část II.
Mícha, nervy
Anatomie, biologie, patologie, názvosloví

HORMONÁLNÍ SOUSTAVA
Anatomie, biologie, patologie, názvosloví
choroby hypothalamo-hypofyzárního systému, choroby štítné žlázy (struma, hyperthyreóza, hypothyreóza, záněty, nádory), patologie Langerhansových ostrůvků (diabetes mellitus 1. typu, diabetes mellitus 2. typu), choroby kůry a dřeně nadledvin, poruchy činnosti pohlavních žláz

UROLOGICKÝ SYSTÉM, MUŽSKÁ POHLAVNÍ SOUSTAVA
Anatomie, biologie, patologie, názvosloví
Nemoci ledvin, nemoci vývodných cest močových, infekce močových cest
Prostata (záněty,myoadenomatózní hyperplazie prostaty, karcinom prostaty), nádory varlat.

ŽENSKÁ POHLAVÍ SOUSTAVA
Anatomie, biologie, patologie, názvosloví
Poruchy menstruačního cyklu,dysfunkční děložní krvácení.
Problematika početí, problematika náhradního oplodnění.
nádorové léze a nádory endometria a myometria, karcinom děložního čípku, nenádorové cysty vaječníků, nádory vaječníků, patologie prsu

KŮŽE A KOŽNÍ ORGÁNY
Anatomie, biologie, patologie, názvosloví. Onemocnění (atopický ekzém, kopřivka, psoriasa, herpes simplex, pásový opar, bradavice, kožní nádory)

ZÁKLADY ONKOLOGIE 
klasifikace nádorů, přehled konvenční léčby

VYŠETŘOVACÍ METODY VĚDECKÉ MEDICÍNY
Rozhovor, odebrání anamnézy (i od příbuzných), aspekce, auskultace, palpace, laboratoř krve, moče, mozkomíšního liquoru, rozbory patologických produktů. např. hnisu, punktátu, atd.,zobrazovací vyšetření – jejich význam a interpretace. Fibroskopické metody, např. gastroskopie, speciální vyšetřovací metody – neurologické (EEG, EMG, reflexy.., oční, ušní, psychiatrické, atd. Vedení chorobopisu, vizity, konzilia, ev. překlady či dimise. Plán dalšího sledování a vyšetření.

Aktuality

20.11.2024 - Zveme všechny současné i budoucí uživatele software HOMEO na Kurz praktické práce s homeopatickým ... číst více
30.10.2024 - Termíny přednášek a seminářů nyní naleznete na stránce konkrétního studijního programu. Pro Intenzivní studium ... číst více
18.10.2024 - Přednáška Dr. Russella Malcolma Homeopatické přístupy k léčbě bolesti se koná 18. 1.
Více aktualit »

Doporučení

Studium na akademii se mi líbilo a hodně mi dalo. Přístup vyučujících byl profesionální, učební program zajímavý i zábavný. Díky studiu jsem se seznámila se spoustou zajímavých lidí, poznala jsem nový rozměr duchovní reality a našla cestu k pochopení sebe sama a získala mnohé užitečné vědomosti, které dnes zúročuji.

Děkuji všem skvělým vyučujícím!

Katy Amal Ilgnerová

Další doporučení »